Články o nerostech a minerálech

Zajímáte se o nerosty a minerály? Budujete si sbírku? Rádi by jste se o nerostech dověděli něco více. Právě pro Vás je připravena tato kategorie, kde zveřejňujeme články týkající se mineralogie a sbírání nerostů.

Sbírání UV minerálů

Sbírání minerálů a zkamenělin prodělalo v posledních desetiletích výrazný rozvoj. S rozmachem internetu a s ním spojené široké nabídky minerálů a fosilií se začali sběratelé nerostů členit dle svého zaměření. Někteří budují sbírky zaměřené na určitý region, jiní sbírají pouze estetické vzorky, další se specializují na systematickou mineralogii. Paleontologové se zabývají sběrem určitých rostlinných nebo živočišných taxonů (např. trilobiti, otisky rostlin atd.) nebo fosilií určitého stáří. Jedno z rychle se rozvíjejících se odvětví sběratelství nerostů je sběr UV minerálů.

Selenidy a seleničitany z lokality El Dragón v Bolívii

Selenidy a seleničitany jsou skupiny většinou nehojně se vyskytujících minerálů. Na našem území byly vázány hlavně na ložiska uranu. Jejich intenzivní výzkum probíhal převážně v období těžby v první polovině sedmdesátých let, kdy bylo z našeho území popsáno deset nových minerálů ze skupiny selenidů (fischesserit, hakit, permingeatit v Předbořicích; kruťait a petrovicit v Petrovicích; bellidoit, bukovit a sabatierit na dole Bukov; poubait a součekit v Oldřichově).

Druhy jantaru a ostatní fosilní pryskyřice

Jantar je přírodní organogenní látka vzniklá fosilizací pryskyřice. Nepatří sice mezi minerály, ale bývá s nimi často spojován, Již od pravěku je využíván k výrobě šperků a ozdobných předmětů. Jeho dlouhodobá obliba, geografické rozšíření a různorodost chemických procesů při jeho fosilizaci spůsobila vznik velkého množství synonym a různých pojmenování druhů jantaru a ostatních fosilních pryskyřic.

Turmalín

Turmalín patří k těm známějším nerostům. Černé sloupcovité krystaly skorylu jsou jedním ze základních kamenů mineralogických sbírek. Turmalín ovšem není pouze černý skoryl. Tvoří mnoho chemicky odlišných druhů a barevných variet.

Sbírání mineralogického systému

Sbírání minerálů zažilo v posledních letech velký rozmach. Nadšenci budují sbírky nerostů různých zaměření. Někteří sběratelé se věnují sbírání estetických minerálů, jiní zaměřují svoje kolekce regionálně, další se věnují pouze konkrétním minerálům (achátům, křemenům, kalcitům atd.) nebo se specializují na nerosty určitých typů hornin (např. pegmatitů, ) a ložisek (rudní minerály, minerály vázané na ložiska uhlí atd.)

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací
Obchodní podmínky

Obchodní podmínky

Ochrana osobních údajů

Podmínky ochrany osobních údajů

 

 

Copyright © www.mineraly-prodej.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.mineraly-prodej.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace