Drahé kameny provázejí člověka od nepaměti. Již od pravěku se využíval jako drahý kámen jantar. Později přibývali další a další nerosty. Původní členění na drahokamy a polodrahokamy bylo pro nejasnou hranici opuštěno. V dnešní době je za drahý kámen považován prakticky jakýkoliv kámen, který lze použít pro zpracování do šperku. Firem zaměřených na prodej drahých kamenů je velké množství, kameny bývají různě chemicky upravovány, barveny, vypalovány a synteticky vyráběny. Často jsou také používány obchodní názvy a orientace v nabídce je pro běžného člověka nesnadná. Pro usnandnění orientace jsme pro vás připravili sekci článků věnovanou problematice drahých kamenů.
Spoustu z Vás si jistě pamatuje krásně vybarvené valounky tyrkysu prodávaného v první polovině devadesátých let na mineralogických burzách. Běžný zákazník plesal na tím, jak snadno a hlavně levně se mu podařilo sehnat tento poměrně vzácný polodrahokam. Odborná veřejnost se na tyto kameny dívala dost nedůvěřivě. Přece jenom nebývalá kvalita a velmi nízká cena budila podezření. Přesto se název ,,tyrkys,, u těchto kamenů objevoval poměrně dlouho. Obchodníci s kameny, ať již z neznalosti, či z neochoty přijít o výdělek, dále nabízeli tyto ,,tyrkysy.,, Nic ovšem netrvá věčně a do široké povědomosti se postupně dostávala pravá identita těchto drahých kamenů. Dnes se již matoucí název ,,tyrkys,, prakticky nepoužívá a prodejci jej nabízejí pod několika názvy (tyrkenit, howlit, barvený magnezit, magnezit-howlit, dyed turquoise atd).
Dubník je stará hornická osada v katastru obce Červenica ve Slánských vrších (okres Prešov, Východní Slovensko). Mezi gemology a fanoušky drahých kamenů je známá výskytem drahých opálů. Po dlouhá staletí byly dubnické drahé opály zcela jedinečné a intenzivně vyhledávané. Až nalezení ložisek tohoto nádherného kamene v Austrálii v 19. století zbavilo Dubník jedinečnosti.
Bitterfeld je nevelké německé město ležící 40 km severně od Lipska ve spolkové zemi Sasko – Anhaltsko. V minulém století bylo silně poznamenáno povrchovou těžbou hnědého uhlí. V okolí bylo otevřeno několik velkolomů. Největší z nich důl Goitzsche ležel jihovýchodně od města.
Tanzánie je stát na východním pobřeží Afriky. Vznikl sloučením Tanganiky a Zanzibaru. Turisté z celého světa znají tuto zemi pro to, že na jejím území leží nejvyšší hora afrického kontinentu - Kilimandžáro. A mineralogové celého světa znají Tanzánii jako zemi drahokamů.
Název turmalín pochází ze Srí Lanky, kde se slovo ,,turmali,, používalo pro vícebarevné kameny nalézané v drahokamových štěrcích. Ve starověkém egyptě byl nazýván ,,cesta světla,, a věřilo se, že se na zemi dostal cestou podél duhy, od které přijal všechny barvy.
Jantar je jedním z nejstarších drahých kamenů. Nejstarší jantarové šperky jsou známé již z paleolitu. Do 20. století se k výrobě šperků používala hlavně baltský jantar. Až v posledních desetiletích se začal jako drahý kámen využívat i jantar z jiných nalezišť (Mexiko, Dominikánská republika, Barma). V posledních několika letech se k nim přiřadila i oblast Indonéských ostrovů, hlavně Sumatra.