Lokality sběru minerálů a zkamenělin

LOKALITY MINERÁLŮ A ZKAMENĚLIN

Zajímáte se o sběr minerálů a zkamenělin? Rádi byste svoji sbírku rozšířili o vlastní nálezy? Pokud ano, jistě jste se dostali do situace, že máte čas, máte vybavení, ale nevíte, kde sbírat minerály nebo fosílie. Dohledat přesné místo na sběr včetně mapek bývá problematické. Sběratelé často informace tají nebo úmyslně zkreslují. My jsme se rozhodli ušetřit Vám dlouhé pátrání v literatuře, přemlouvání sběratelů a hodiny vyhledávání místa v terénu. V této sekci budeme uveřejňovat jednotlivá místa pro sběr nerostů včetně co nejpřesnější lokalizace a také aktuální informace o možnosti sběru. A pokud jste neměli při sběru štěstí, můžete si prohlédnout naši nabídku minerálů a fosílií.

Nálezy minerálů na ložisku Rožná v letech 2006 až 2017 - 3. díl: Minerály alpské parageneze

V dalším dílu článků o ložisku Rožná se budeme věnovat minerálům nízkoteplotně-hydrotermálních procesů běžně nazývané alpskou paragenezí. Tento typ mineralizace vzniká krystalizací nerostů na stěnách puklin v závěrečném stádiu hydrotermálního procesu za působení nízkých teplot (někdy i pod 100 0C). V mineralogické literatuře je alpská parageneze členěna do několika typů na základě zastoupení jednotlivých minerálů. Vzhledem k tomu, že zdrojem obohacení roztoků je horninový masiv v bezprostředním okolí, je toto členění příliš ovlivněno lokálními podmínkami a pro sběratele nerostů, kterým je tento článek určen, nemá žádný praktický význam. Proto se i my v tomto článku omezíme na popis jednotlivých nálezů.

Nálezy minerálů na ložisku Rožná v letech 2006 až 2017 - 2. díl: Hydrotermální mineralizace

V minulém článku jsme si přiblížili nerosty nalézané v metamorfovaných a pegmatitoidních horninách ložiska Rožná. Přestože jsou v těchto horninách občas nalézány celkem zajímavé nerosty, nejznámější nálezy, které proslavili tuto lokalitu, byly učiněny v rámci hydrotermální mineralizace.

Nálezy minerálů na ložisku Rožná v letech 2006 až 2017 - 1. díl: Minerály regionálně metamorfovaných a pegmatitoidních hornin

Uranové ložisko Rožná, ležící na Českomoravské vysočině, patří již po desítky let k významným mineralogickým lokalitám nejen v rámci České republiky, ale i ve světě. Během pětašedesátileté činnosti bylo na ložisku nalezeno mnoho zajímavých minerálů. Mezi nejznámější patří kvalitní drůzy kalcitů, excelentní ledvinité agregáty růžového witheritu, masivní polohy anhydritu a svojí kvalitou doposud nepřekonané několikakilogramové masivní akumulace berzelianitu. Pro mineralogický systém zde byly popsané nové minerály bellidoit, bukovit a sabatierit. Nám se naskytla možnost sbírat na ložisku nerosty v průběhu dobývacích a průzkumných prací v letech 2006 až 2017.

Křídové moře u Baltu – sběr fosílií v národním parku Jasmund na ostrově Rügen

Národní park Jasmund se nachází na severovýchodě Německa ve spolkové zemi Meklenbursko – Přední Pomořansko. Rozkládá se na ploše cca 3000 hektarů na severovýchodním okraji ostrova Rügen (Rujána) mezi městem Sassnitz a vesnicí Lohme. Národní park, zřízený v roku 1990, je známý unikátním rostlinným společenstvím a také takzvanými křídovými útesy.

Vycpálkův lom u Vápenné – klasická lokalita granátů

Žulovský masív je variský pluton ležící severně od hřebene Hrubého Jeseníku a východně od Rychlebských hor. Petrograficky je tvořen granitoidními horninami (granit až diorit), pegmatity a při okraji regionálně a kontaktně metamorfovanými horninami. Již po více než sto let je tato oblast známá mineralogickými nálezy. Vzorky granátů, křišťálů, wollastonitů, molybdenitů a vezuvianů jsou dodnes vyhledávány sběrateli nerostů.

LOKALITA URANOVÝCH SLÍD STRHAŘE

Českomoravská vysočina je mezi sběrateli minerálů známá nejen výskytem pegmatitových minerálů, ale i těžbou uranu a s ní spojenými výskyty zajímavé uranové mineralizace.

LOKALITA AMONITŮ BUTTENHEIM V BAVORSKU

Během našich návštěv mineralogických burz v Německu jsme, mimo jiné, obdivovali nespočet krásných schránek zkamenělých amonitů z oblasti Franken jura. Zvláště esteticky působili bílé schránky amonitů zarostlé v černošedém jílovci z lokalit tzv. černé jury. Tyto spodně jurské jílovcové sedimenty byli v minulosti hojně těženy lomovým způsobem. Spoustu lomů je dnes již zaniklých a rekultivovaných, ale některé přece jenom zůstali v občasné činnosti. Asi nejvýznamější naleziště zkamenělin leží severně od Norimberku poblíž vesnice Buttenheim.

ZA PEGMATITY DO ROŽNÉ

Obec Rožná leží nedaleko od města Bystřice nad Pernštejnem na Českomoravské vrchovině. Mezi mineralogy je již po více něž 200 let známá jako naleziště pegmatitových minerálů. Pro mineralogický systém zde byly popsány dva nové minerály (lepidolit a rossmanit).

Komentáře k Lokality sběru minerálů a zkamenělin

1
16.5.2018 12:21
Dáša

Dobrý den. Mám doma šílenou desetiletou šutroložku. Snažili jsme se ty její šutráčky nejen nakupovat, ale hlavně hledat - nalezený se rovná stonásobně cenný, že? Jenže se nám nedaří. Nebyl by někdo ochoten se té mojí cácorce trochu věnovat? Strašně ráda bych jí v této její činnosti podpořila. Už jsme byli na třech lokalitách a vlastně nic nemáme... Brno, Brázdilová

2
16.5.2018 13:11
Admin

Asi nejlepší by pro Vás byl nějaký mineralogický kroužek pro děti. V Brně, pokud vím, tak nějaké jsou. Přikládám dva odkazy na internetové stránky mineralogických kroužků: http://www.helceletka.cz/doku.php/pobocky/bystrouska/is/krouzky a http://www.skolaletokruh.cz/po-skole/pro-deti/mineralogicky-krouzek/

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací
Obchodní podmínky

Obchodní podmínky

Ochrana osobních údajů

Podmínky ochrany osobních údajů

 

 

Copyright © www.mineraly-prodej.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.mineraly-prodej.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace