ZA PEGMATITY DO ROŽNÉ

Obec Rožná leží nedaleko od města Bystřice nad Pernštejnem na Českomoravské vrchovině. Mezi mineralogy je již po více něž 200 let známá jako naleziště pegmatitových minerálů. Pro mineralogický systém zde byly popsány dva nové minerály (lepidolit a rossmanit).

Lokality pegmatitů se nacházejií sv. od obce. Větší a perspektivnější lokalita se nachází ve starém lomu na návrší Hradisko. Druhou lokalitu tvoří povrchový výchoz a částečně zasucená štola na z. úbočí návrší Borovina. Za výchozí místo popisu cesty jsme vybrali parkoviště u obecního úřadu v obci Rožná. Z parkoviště se vydáme na sv. přes trať a po mostku přes Nedvědičku. Pokračujeme po asfaltové silničce do údolí Sušírna. Zde ze silničky odbočuje asfaltka směrem na jv. Ve svahu v. od odbočky se nachází štola a nad ní drobný výchoz s haldičkami pegmatitů na Borovině. Pokud budeme pokračovat po asfaltové silničce údolím ještě asi 100 m, spatříme vlevo ve svahu těsně před posledním domem zamřížované ústí štoly. Po pěšině kolem štoly se vydáme do kopce na vrch Hradisko. Po obou stranách pěšiny se nachází hojné haldičky pegmatitů. Na vrcholu kopce je plošina se starým lomem. Svoji pozornost zaměříme na částečně překopané haldy, kde je možnost nálezu zajímavých minerálů asi největší.

GPS:
Hradisko: N 49028,785´ / E016014,522´
Borovina: N 49028,679´ / E016016,600´Mapka umístnění pegmatitových lokalit v Rožné

Mapka umístnění pegmatitových lokalit v Rožné

 

Nalézané minerály:

Barevné turmalíny se na lokalitě nacházejí celkem běžně v mnoha barevných varietách. Ikdyž je nedávné výzkumy přiřadily k minerálu fluor-elbaitu, jsou mezi sběrateli dále nazývány elbaity. My je pro potřebu tohoto článku budeme v textu nazývat názvy jednotlivých barevných variet. Verdelit tvoří několik mm velké, ukončené, zelené krystalky v dutinách. Rubelit tvoří izolované růžové sloupce a paprsčité shluky až 5 mm silné a dlouhé několik centimetrů. Indigolit se vyskytuje jako sloupcovité až jehlicovité krystaly světle modré barvy. Pověstné jsou zvláště sytě modré, průsvitné krystaly indigolitu nalézané v minulosti na Borovině.

Fluorapatit - Fialové, zelené a bílé tabulkovité a sloupcovité krystaly o velikosti až 1 cm v dutinách

Hydroxylherderit - Zrna a kubické pseudomorfozy o velikosti až 3 cm šedorůžové barvy v albitovém pegmatitu s lepidolitem. Byl vzácně nalézán pouze na Borovině a je velmi obtížné ho odlišit od běžného živce.

Kasiterit - Až 2 cm velké černohnědé krystaly v albitové jednotce

Křemen - Až 15 cm velké krystaly někdy pokryté hnědým hematitem.

Lepidolit - Přestože od roku 1989 není lepidolit uznáván jako samostatný minerál, sběratelé toto rozhodnutí neakceptují a dodnes je považován za typový minerál pegmatitů z Rožné. Tvoří šedé, zelené a růžové shluky drobně šupinkatých agregátů o velikosti až několik decimetrů. Velmi úhledné jsou po rozříznutí a naleštění.

Topaz - Čirá, žlutobílá a namodralá zrna a krystaly o velkosti až 2 cm ve fialovém lepidolitu. Je velmi špatně odlišitelný od křemene.

Manganocolumbit - Vzácné až 2 cm velké tabulkovité krystaly a zrna velmi podobná kasiteritu.

Na lokalitě se našly desítky dalších minerálů, ale jsou buď velmi vzácné (často pouze v několika kusech) nebo mikroskopické a zjistitelné pouze analiticky a nemají pro běžného sběratele praktický význam. 

Fotografie minerálů naleznete v naší fotogalerii

 

Možnosti sběru: Přestože patří Rožná mezi nejdéle známé lokality minerálů v České republice , není zcela vyčerpána. Zvláště v haldičkách na Hradisku lze s úspěchem provádět sběr nerostů. I bez kopání lze nalézt dokumentační vzorky lepidolitu, barevných turmalínů, skorylů a efektních vzorků tzv. pérových muskovitů. Pro získání kasiteritu nebo kvalitnějších vzorků elbaitů je potřeba přibalit do baťůžku trochu trpělivosti a sběratelského štěstí. Ostatní minerály se nacházejí již jen vzácně popřípadě je bez analýzy prakticky nemožné je rozpoznat. Situace na nalezišti Borovina je výrazně horší. Výchoz a haldička je mnohem menší než na Hradisku a nálezy jsou spíše sporadické.Zaniklý lom na vrcholu kóty Hradisko

Podhled na bývalý lom na vrcholu kóty Hradisko

 

 

Typy pro sběr minerálů:

Pokud se rozhodnete kopat v haldičkách, vezměte si sebou rozhodně dostatečnou zásobu vody. Bez opláchnutí vykopaného materiálu budete pouze připravovat vzorky pro toho, kdo přijde po Vás .

Nezdržujte se vylamováním okrajových partií pegmatitu ze stěny lůmku. Šance na slušnější nález je minimální

Přednostně se věnujte prohlížení vzorků masivního křemene. Zde jsou barevné turmalíny nejkvalitnější

Chcete-li nalézt kasiterit, věnujte přednostně pozornost vzorkům bez zjevné lithné mineralizace (lepidolit, elbait). Šance je mnohem větší. Od podobného skorylu se odlišuje mírně kovovým leskem a často také tím, že netvoří větší akumulace zrn a krystalů. Pokud naleznete velký vzorek pegmatitu s jediným zrnem černého ,,turmalínu,, buďte na pozoru. Není vyloučeno, že máte kasiterit.

Jakýkoliv podivně růžový barevný turmalín z Rožné není nejspíš rossmanit, ikdyž Vám bude prodejce na burze tvrdit opak a ohánět se analýzami a slavnými jmény.

Některé minerály z lokality můžete zakoupit v naší nabídce minerálů pro sběratele.

Autor: Jaromír Jelínek     


Aktuální článek: ZA PEGMATITY DO ROŽNÉ
Obchodní podmínky

Obchodní podmínky

Ochrana osobních údajů

Podmínky ochrany osobních údajů

 

 

Copyright © www.mineraly-prodej.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.mineraly-prodej.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace