Vycpálkův lom u Vápenné – klasická lokalita granátů

Žulovský masív je variský pluton ležící severně od hřebene Hrubého Jeseníku a východně od Rychlebských hor. Petrograficky je tvořen granitoidními horninami (granit až diorit), pegmatity a při okraji regionálně a kontaktně metamorfovanými horninami. Již po více než sto let je tato oblast známá mineralogickými nálezy. Vzorky granátů, křišťálů, wollastonitů, molybdenitů a vezuvianů jsou dodnes vyhledávány sběrateli nerostů.

Jednou z klasických lokalit nerostů této oblasti je Vycpálkův lom u obce Vápenná. Zdejší ,,plovoucí granáty,, zdobí mineralogické sbíky po celém světě. Ikdyž se v lomu již dlouho netěží a slouží spíše ke koupání, stále lze s trochou trpělivosti učinit zajímavé nálezy nerostů.

Lom se nachází cca 1800 m v. od obce Vápenná na j. svahu kóty Haspelberk (500 m). DoMapka umístění lokality jeho blízkosti nás přivede místní asfaltová komunikace vedoucí do osady Zelená Hora. Vydáme-li se z Vápenné po zmíněné komunikaci, tak po cca 1,8 km chůze přijdeme do míst, kde je instalována naučná tabule a také pamětní deska bývalého majitele lomu Jana Vycpálka.

Mapka umístění lokality

 

Stav lokality v květnu 2015U pamětní desky odbočíme šikmo nazpět do svahu po kameníté lesní cestě a po cca 150 metrech již vpravo vidíme zatopený lom. Chceme-li ovšem sbírat minerály, musíme po cestě pokračovat dále až na prostranství s chatkou. Kousek za chatkou vede do prudkého svahu pěšinka, která nás po několika desítkách metrů přivede k překopaným výchozům mramoru nad horní hranou lomu

Stav lokality v květnu 2015

 GPS: N50°17'26.311", E17°7'17.843"

Nalézané minerály:

Grossular (hessonit) tvoří hnědočervené rombické dodekaedry zarostlé v mramoru nebo vyvětralé v eluviu. Obsahuje hojné inkluze kalcitu, což spůsobuje u vyvětralých krystalů výrazně voštinový povrch. Běžně dosahuje velikosti 5 až 8 cm, jsou ovšem známy nálezy krystalů přesahující 10 cm.
Wollastonit – bílé, někdy slabě narůžovělé jehlicovité agregáty, často lemující granátová zrna v mramoru.
Vezuvian, Epidot, Diopsid – Na této lokalitě tvoří nepříliž atraktivní zrnité agregáty

Mramorová skalka s plovoucími granáty

Možnosti sběru:Mramorová skalka s plovoucími granáty

Přestože je na lokalitě sbíráno mnoho desítek let, není problém zde najít takzvané ,,plovoucí hessonity. V levé části lokality vystupuje mramorová skalka, která je nedokonalými krystaly hessonitu doslova ,,přecpána,,. Celkem běžně se v suti dají nalézt vyvětralé krystaly s výrazně voštinovým povrchem ploch. Ostatní minerály dosahují pouze dokumentační kvality. Na lokalitu je potřeba se vybavit trpělivostí. Není na škodu v suti trochu kopat. Naprosto zbytečné jsou pokusy vydobýt krystaly granátů přímo z mramorové skalky. Sice by se Vám podařilo velkou palicí získat bylvan mramoru, ale mramor se nikdy neodštípne tak, aby zůstal zachován krystal granátu.

 

Autor: Jaromír Jelínek

 


 

Obchodní podmínky

Obchodní podmínky

Ochrana osobních údajů

Podmínky ochrany osobních údajů

 

 

Copyright © www.mineraly-prodej.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.mineraly-prodej.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace