Sbírání mineralogického systému

Sbírání minerálů zažilo v posledních letech velký rozmach. Nadšenci budují sbírky nerostů různých zaměření. Někteří sběratelé se věnují sbírání estetických minerálů, jiní zaměřují svoje kolekce regionálně, další se věnují pouze konkrétním minerálům (achátům, křemenům, kalcitům atd.) nebo se specializují na nerosty určitých typů hornin (např. pegmatitů, ) a ložisek (rudní minerály, minerály vázané na ložiska uhlí atd.)

Mnoho sběratelů se věnuje sbírání mineralogického systému. Na mineralogických burzách jsou snadno k poznání. V ruce drží různě zpracované seznamy existujících minerálů, na krku se jim pohupuje lupa, nad krásnou drůzou křišťálu lhostejně pokrčí rameny a s poznámkou ,,křemen,, pokračují ke stolům plným krabiček s minerály označenými šipkami (odtud také jedna z přezdívek-šipkáči). Zde se potom s prodejci dorozumívají prapodivným jazykem plným výrazů jako ferro, ferri, meta či beta. Celkově působí dojmem zaujatých vědců, a často je tento dojem pravdivý. Sbírání mineralogického systému se postupem času posouvá z hobby oblasti směrem k vědeckému bádání.  

A jak sbírat mineralogický systém? Prvním problémem pro Vás bude nejspíš zjistit, jaké minerály vlastně existují. V součastnosti je známo více než 5000 uznaných minerálů. Na internetu existují databáze, kde lze dohledat veškeré informace o každém minerálu. Při prohlížení nabídky nerostů  sběratel  potřebuje stručný seznam, ve kterém by si označil minerály, které již Ukázka listu Fleischer's glossary of mineral specieszískal do své sbírky. IMA (International Mineralogical Association) vydává pravidelně aktualizovaný seznam uznaných minerálů, ale ten není pro sběratele příliž vhodný. Obsahuje sice informace o tom kdy, kde a v jakém periodiku byl minerál popsán, ale nemá prostor pro vkládání vlastních poznámek. V zahraničí jsou vydávány jak tištěné tak i elektronické databáze, které obsahují u každého minerálu základní informace a mají před jménem volné políčko, kde si může sběratel vlastnictví konkrétního nerostu zaznamenat. Nejpoužívanější jsou americký Fleischer's glossary of mineral species  a německý  Das Große Lapis-Mineralienverzeichnis. Tyto seznamy jsou sice vhodné pro sběratele, ale mají několik nevýhod.6. vydání Das Große Lapis-Mineralienverzeichnis

 

 

List z Fleischer's glossary of mineral species   

 

 

6. vydání Das Große Lapis-Mineralienverzeichnis

 

Aktuálnost: Vycházejí v  intervalech 4 až 6 let, tudíž se postupem času stávají nekompletní

Jazykové odlišnosti: Tento problém se projevuje hlavně u minerálů s předponami odvozenými od chemických prvků (například minerál potassic-arfvedsonite se v němčině jmenuje kaliumarfvedsonit) a někdy i u minerálů začínající na písmena C,K,P,F (clinosafflorite - klinosafflotit). Tyto nesrovnalosti mohou způsobit problémy při abecedním vyhledávání.

Odlišnosti v názvech minerálů: Některé minerály mají v Americe jiné názvy než v Evropě. Oproti českým názvům je tato odlišnost ještě výraznější (např. nerost antimonit je v Americe nutno hledat pod názvem stibnite.)

Cena: Ikdyž takovýto seznam pořizujete jednou za několik let, jejich cena se pohybuje od 500 do 800 Kč, nemluvě o cenách za poštovné.

My jsme se pokusili tyto nevýhody eliminovat. Vytvořili jsme vlastní databázi a z ní jsme vygenerovali seznam, který naleznete zde.


Autor: Jaromír Jelínek


 

Obchodní podmínky

Obchodní podmínky

Ochrana osobních údajů

Podmínky ochrany osobních údajů

 

 

Copyright © www.mineraly-prodej.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.mineraly-prodej.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace