Nálezy minerálů na ložisku Rožná v letech 2006 až 2017 - 2. díl: Hydrotermální mineralizace

V minulém článku jsme si přiblížili nerosty nalézané v metamorfovaných a pegmatitoidních horninách ložiska Rožná. Přestože jsou v těchto horninách občas nalézány celkem zajímavé nerosty, nejznámější nálezy, které proslavili tuto lokalitu, byly učiněny v rámci hydrotermální mineralizace.

Z ložiskového hlediska je nejdůležitějším hydrotermálním minerálem na ložisku uraninit. Přestože je spolu s coffinitem a U-antraxolitem hlavním dobývaným nerostem, netvoří většinou zajímavé mineralogické vzorky. Nejčastěji je jemně vtroušený a pouhým okem téměř nezjistitelný. Jen výjimečně tvoří žilky a vzácně i ledvinité agregáty v karbonátové žilovině. Zajímavé ukázky se nalezly na 23. patře. Uraninit zde tvořil tenký povlak na drůze klencových krystalů kalcitu. Při jejich nálezu se o nás pokoušel infarkt, protože na první pohled připomínali krychlové krystaly uraninitu o velikosti až 1 cm. Až při bližším pohledu jsme odhalili pravou totožnost krystalů.

Uraninit - Dolní Rožínka

Méně běžný minerál uranu na ložisku je U-antraxolit. Jeho výskyt je vázán většinou na drcené struktury s grafitem, kde tvoří černé, smolně lesklé akumulace o velikosti do 5 cm (vzácně až 20 cm).

Antraxolit - Dolní Rožínka

Mimo mocnější drcené struktury je zajímavá mineralizace vázána na křemenné a karbonátové hydrotermální žíly.

Na ložisku Rožná je v závislosti na genezi a vztahu k uranonosné mineralizaci rozlišováno několik typů karbonátových žil.

Z mineralogického hlediska byly nejzajímavější nálezy sulfidické a baryt-sulfidické mineralizace, vázané na karbonátové žíly, situované v drcených strukturách. Hrubě lupenitý žlutohnědý barytBaryt, Sfalerit - Dolní Rožínka tvořil spolu s černým jemnozrnným sfaleritem a hrubě zrnitým lesklým galenitem centrální část karbonátové žiloviny. V místech kontaktu sulfidické mineralizace s karbonátem se objevovali krystaly sfaleritu až 5 mm velké. Zajímavé nálezy této mineralizace byly nalézány hlavně na blocích 20. a 21. patra.

Galenit - Dolní Rožínka

 

V příčných kalcitových žilkách v blízkém okolí dobývaných struktur se vyskytovaly lupenité agregáty pyrhotinu o velikosti krystalů až 3 cm.

Oproti historickým obdobím nebyli učiněny žádné významnější nálezy kalcitových drůz. Nalézané krystaly dosahovali jen průměrných velikostí (do 3 cm) a vyskytovali ase hlavně v menších sevřených dutinách.

 

Lupenitý pyrhotin - Dolní Rožínka

Sfalerit - Dolní Rožínka

 

Siderit - Dolní Rožínka

Odlišná hydrotermální mineralizace byla nalezena na 24. patře střední části ložiska. Přibližně 0,6 m mocná nesouměrná struktura zde byla tvořená 20 cm mocnou žílou hnědého sideritu, 10 cm mocnou polohou masivního pyritu a 30 cm mocným šedým kalcitem. V okrajových partiích kalcitu se vyskytovala stříbřitě šedá zrna arsenopyritu o velikosti až 2 cm.

Arsenopyrit - Dolní Rožínka

Pyrit - Dolní Rožínka

Výrazně mineralogicky chudší jsou na ložisku křemenné žíly. Mimo masivního šedého křemene obsahují pouze minerály transportované z okolních hornin, ze kterých stojí za zmínku pouze masivní pyrhotin, tvořící akumulace až 20 cm. Pyrhotin má v těchto akumulacích zvýšený podíl mědi, což se projevuje náběhovými barvami.

Masivní Pyrhotin - Dolní Rožínka

Přestože byla většina minerálů nalezena jen v několika málo kusech, některé vzorky se nám podařilo zachovat i pro vás a naleznete je v naší prodejní galerii věnované českým minerálům pro sběratele.

Autor: Jaromír Jelínek


  

Obchodní podmínky

Obchodní podmínky

Ochrana osobních údajů

Podmínky ochrany osobních údajů

 

 

Copyright © www.mineraly-prodej.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.mineraly-prodej.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace