LOKALITA URANOVÝCH SLÍD STRHAŘE

Českomoravská vysočina je mezi sběrateli minerálů známá nejen výskytem pegmatitových minerálů, ale i těžbou uranu a s ní spojenými výskyty zajímavé uranové mineralizace.

Mineralogické lokality jako Dolní Rožínka, Slavkovice, Petrovice, Bukov nebo Habří se nesmazatelně zapsali do podvědomí mineralogů na celém světě. Pro sběratele nerostů jsou ovšem vzorky z těchto klasických lokalit těžko dostupné. Jedná se buďto o činné šachty (Dolní Rožínka, Bukov) nebo o aplanované haldy hlušiny s minimem možností nálezů (Petrovice, Slavkovice). Chceme-li sbírat uranové minerály na Českomoravské vrchovině, je lepší se zaměřit na pozůstatky po geologickém průzkumu a na drobná ,,ložiska.,,  Asi nejperspektivnější se v současnosti jeví drobné ložisko uranu skryté v lese na samém okraji Českomoravské vrchoviny nedaleko od obce Strhaře, severně od Tišnova.Mapa s pozicí lokality Strhaře

Mapka s umístěním lokality Strhaře

Pozůstatky po geologickém průzkumu a následné těžbě uranových rud se nacházejí přibližně 300 m jv. od obce Strhaře. Nejlepším výhozím místem pro sběrnou výpravu je lesní cesta, odbočující ze silnice na Tišnov u mostku přes potok asi 100 metrů jižně od obce. Vydáme se po lesní cestě směrem na východ. Cesta stoupá podél potůčku až k jeho prameni a následně se ztáčí doprava do kopce. Téměř na vrcholu kopce se k ní šikmo zleva připojuje jiná lesní cesta, kterou se vydáme směrem na severovýchod. Cesta se postupně ztáčí na jih a po cca 200 metrech nás přivede k několik metrů velké haldě, tvořené převážně úlomky fylitu.

GPS: N 49025,765´ / E016026,409´

Halda po geologickém průzkumu na lokalitě Strhaře

Nalézané minerály:

Torbernit, Metatorbernit - Tvoří zelené lupenité a tabulkovité krystaly o velikosti až 1 cm (běžně 4 mm)na puklinách fylitu. V některých partiích haldy bývá hojný.
Autunit, Metaautunit - Nenápadné světležluté povlaky a drobné lupínky na foliačních plochách fylitu. Nebývá vázán na pukliny, prostupuje často celý kámen.

Halda po geologickém průzkumu na lokalitě Strhaře

Uranofan, Kasolit - Vzácné žluté masivní agregáty vzniklé přeměnou původního uraninitu. Analýzou byly bezpečně určeny uranofan a kasolit.Vzorek metatorbernitu z naší druhé návštěvy na lokalitě
Uraninit - Černé smolně lesklé relikty uvnitř žluté uranofan-kasolitové masy.

Vzorek metatorbernitu z naší druhé návštěvy na lokalitě

 

Možnosti sběru:

Lokalita je poměrně bohatá. Je ovšem se potřeba obrnit trpělivostí. Minerály jsou často nenápadné a snadno se přehlédnou. Při naší první návštěvě jsme odešli zcela bez nálezu, oproti tomu druhá návštěva přinesla velké množství kvalitních vzorků, často sebraných přímo na povrchu haldy. Výhodou je zde určitě to, že lokalita není příliž známá a leží trochu stranou od běžných tras mineralogických výletů.

Tipy pro sběr minerálů:

Je téměř zbytečné používat pro sběr radiometr. Halda je homogenně prostoupena uranovými minerály. Vzorky nelze pomocí radiometru dohledat.

Nezapomeňte na kyblík s vodou. Jednotlivé úlomky horniny jsou v haldě promíseny s hlínou a bez opláchnutí je pravděpodobnost nálezu minimální.

Pokud budete chtít nalézt autunit, vezměte s sebou dlouhovlnné UV. Autunit je v záplavě horninotvorného muskovitu lépe vidět. K UV lampě není potřeba nosit zatemňovací celtu . Poblíž haldy je seník, vyrobený z obrovského sudu a ten poskytne dostatečné zatemnění.

Zajímavé vzorky z této nepříliž známé lokality naleznete v sekci České minerály.

Autor: Jaromír Jelínek

 

 


 

 

Obchodní podmínky

Obchodní podmínky

Ochrana osobních údajů

Podmínky ochrany osobních údajů

 

 

Copyright © www.mineraly-prodej.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.mineraly-prodej.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace