Během našich návštěv mineralogických burz v Německu jsme, mimo jiné, obdivovali nespočet krásných schránek zkamenělých amonitů z oblasti Franken jura. Zvláště esteticky působili bílé schránky amonitů zarostlé v černošedém jílovci z lokalit tzv. černé jury. Tyto spodně jurské jílovcové sedimenty byli v minulosti hojně těženy lomovým způsobem. Spoustu lomů je dnes již zaniklých a rekultivovaných, ale některé přece jenom zůstali v občasné činnosti. Asi nejvýznamější naleziště zkamenělin leží severně od Norimberku poblíž vesnice Buttenheim.
Po zjištění potřebných informací jsme zkontaktovali provozovatele lomu, zajistili povolení ke vstupu a na začátku prázdnin 2014 jsme se vydali na cestu. Po dálnici jsme minuli Prahu, Plzeň, Norimberk a zamířili na sever směrem na Bamberk. Pár kilometrů za městečkem Forchheim jsme mohli vpravo od dálnice zahlédnout cíl naší cesty - černou jílovcovou jámu ve svahu. Následující sjezd z dálnice nás přivedl na okraj obce Buttenheim. Zde na kruhovém objezdu jsme odbočili doprava a pokračovali po silnici BA9 směrem na Unterstürmig. Po cca 1 km odbočuje vlevo asfaltová komunikace, která nás přivede přímo k lomu.
Mapka umístění lokality
Celkový pohled na lom Buttenheim
Lom je založen v černých jílovitých horninách svrchního pliensbachu na který konkondartně nasedají ve svrchní části sedimenty toarcu. Lomový svah je hojně exploatován těžbou i sběrateli. Při naší návštěvě roku 2014 byl u paty svahu vyhlouben hluboký zářez ve kterém byl odhalen relativně pevný jílovec hojně prostoupený fosíliemi.
GPS: N 49047,646´/E011002,661´
Lomová stěna s obnaženým jílovcem
Lokalita je známá nálezy měkkýší fauny, hlavně schránkami amonitů, rostry belemnitů a zkamenělými mlži a plži. Vzácně se nalézají také zuby plazů a žraloků a zkamenělé ryby.
Spektrum nálezů není příliž široké. Ve vrstvách, kde jsme sbírali, byli hojně zastoupeni amoniti rodu Pleuroceras a Amaltheus, drobní mlži rodů Harpax, Nuculanaa a Pseudomytiloides a rostra belemnitů rodu Passaloteuthis. Menší druhová pestrost je bohatě vyvážena množstvím nálezů. V některých patriích se amonitů nacházelo obrovské množství, ikdyž jejich schránky byli často poškozené. V horních částech lomu se občas nacházeli konkrece pyritu. V celém profilu lze sbírat kulovité akumulace septárií, ovšem jejich vnitřní kresba není příliž kvalitní.
Možnosti sběru: Lokalita je dobře přístupná a četnost nálezů je opravdu vysoká. Ikdyž mnoho schránek amonitů je poškozeno, lze s trochou trpělivosti získat slušné sbírkové kusy. Při naší návštěvě na jaře roku 2015 byly výchozy zasuceny a četnost nálezů byla nižší. Přesto jsme si odnesli spoustu pěkných vzorků.
Místo sběru zkamenělých schránek amonitů
Tipy pro sběr zkamenělin: Jelikož se jedná o činný lom, rozhodně dopředu kontaktujte provozovatele a vyžádejte si povolení ke vstupu. Ikdyž je zde údajně pohyb sběratelů o víkendech tolerován, je v rozporu s německými zákony a policie je v Německu výrazně přísnější než jsme zvyklí. A nelze předpokládat, že by byli k českým sběratelům schovívavější. Ke sběru je nezbytný plochý majzlík. Sběr jen s pomocí kladívka přináší mnoho zničených vzorků. Také doporučujeme ignorovat kusy jílovce plné úlomků zkamenělin. Zde se celý jedinec nachází jen vzácně. Po návratu domů je nutné vzorky jílovců ihned umýt a naimpregnovat. Po vyschnutí by se bez impregnace rozpadly. Naleznete-li fosílii zarostlou v septárii, připravte se na velmi obtížnou preparaci. Budete-li sbírat za slunečného počasí, nepodceňujte přísun tekutin. Okolní horniny jsou tmavé a sběr v horku je velmi vyčerpávající.
Pokud by byla lokalita pro Vás příliž daleko, nebo pokud jste neměli štěstí, prohlédněte si naši nabídku fosílií na prodej, kde si můžete vzorek z této lokality zakoupit.
Ukázka našich nálezů amonitů
Autor: Jaromír Jelínek